Karnabahar

Karnabahar , turpgillerden çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan, yaprakları lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir bitki.

Turpgillerden; vatanı Doğu Akdeniz bölgesi olan 2 yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları koyu yeşil, çiçekleri beyaz veya sarımtıraktır.

Kış sebzelerindendir. Lahanaya benzer. Aslında, lahananın çiçek saplarının kısalıp etlenmesiyle lahanadan türemiştir.
Yenen kısmı, henüz açmamış yoğun çiçek durumudur.

Türkiye’de; güzlük turfanda karnabahar, kışlık karnabahar ve mart karnabahar olmak üzere üç çeşidi vardır. Fosfor ve vitamin bakımından çok zengindir.

 

Turpgiller familyasından olan karnabahar, bedenin kansere yakalanma riskini azaltır. Özellikle kalınbağırsak ve mide kanserine karşı etkilidir. Demir yönünden zengin bir sebze olduğundan kansızlığı önler.

Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Şeker hastalığı ve romatizmaya iyi gelir. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder, kabızlığı giderir. İdrar söktürür. Zengin bir potasyum kaynağı olan karnabahar bu özelliği ile yüksek tansiyonu düşürür ve belli düzeyde tutar. Kalp hastalıklarında şikayetlerin azalmasına yardım eder. Dalak rahatsızlıklarına iyi gelir. .

BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı: 
Kalori (kcal) 24
Toplam yağ 0,3 g
Trans yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 30 mg
Potasyum 299 mg
Karbonhidrat 5 g
Diyet Lifi 2 g
Şeker 1,9 g
Protein 1,9 g
A Vitamini 0 IU C Vitamini 48,2 mg
Kalsiyum 22 mg Demir 0,4 mg
D Vitamini 0 IU B6 Vitamini 0,2 mg
B12 vitamini 0 µg Magnezyum 15 mg

Cevap Yazın