Brüksel Lahana

Brüksel lahanası ya da Frenk lahanası, turpgillerden küçük yumru şeklinde ve kalınca kat kat yaprakları olan bir sebze türü. Brokoli gibi kansere yakalanma riskini azalttığı düşünülen bir başka kış sebzesini veren Brüksel lahanası, turpgillerdendir.

Brüksel lahanasıyla çeşit çeşit değişik çorbalar yapılabileceği gibi aynı zamanda et yemeklerinin yanında haşlama olarak veya garnitür olarak kullanılabilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki suda kaynatarak pişirilince besin değerlerinin yüzde 80’i suda kalacağından bu tarz sebzeleri buharda pişirmek daha mantıklı ve sağlıklı olacaktır.Kalori değeri olarak düşük olan fakat besin değeri olarak yüksek olan Brüksel lahanasını çekinmeden,akılda soru işaretleri kalmadan tüketebilirsiniz.

Brüksel lahanası  A ve C vitaminlerini bolca içerdiğinden demir ve potasyum mineralleri bakımından yüksektir. 100 gr Brüksel lahanasında yaklaşık olarak 42 kalori bulundurması sebebiyle  diyet yapanların listesinde mutlaka olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir sebzedir.Ayrıca Brüksel lahanası içeriğinde lif,0 kolesterol,kalsiyum,fosfor,folik asit,beta karoten E vitamini,B6,B1 vitamini,Manganez ve Omega3 yağ asitleri,K vitaminini de bulundurmaktadır.Brüksel lahanası içeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde adeta bir şifa kaynağıdır.Bu içeriği sayesinde kansere yakalanma rizkini büyük ölçüde azaltmaktadır.

100 gr brüksel lahanasında 63 kalori bulunmaktadır.1 gr. brüksel lahanasında günlük C vitamininin tamamı karşılanmaktadır.Ayrıca bu besin kolonda  kanse hücresinin gelişimini yüzde 47-52 azaltırken akciğerde gelişimi yüzde 27-67 civarında azaltmaktadır.Kesin bir şekilde akciğerde kanser öncesi lezyonların yüzde 85-91 oranında azaltmaktadır. C ve A vitaminleri cilt sağlığı açısından önemli olan antioksidanları bulundurması düzenli bir şekilde Brüksel lahanası tüketen bireyler açısından daha çok avantaj sağlamaktadır.

BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı: 
Kalori (kcal) 42
Toplam yağ 0,3 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 25 mg
Potasyum 389 mg
Karbonhidrat 9 g
Diyet Lifi 3,8 g
Şeker 2,2 g
Protein 3,4 g
A Vitamini 754 IU C Vitamini 85 mg
Kalsiyum 42 mg Demir 1,4 mg
D Vitamini 0 IU B6 Vitamini 0,2 mg
B12 vitamini 0 µg Magnezyum 23 mg

Cevap Yazın