Biberiye - Rosemary
Biberiye (Rosemary)

Biberiye Rosemary Izgara et ve bifteklerde, patatesli yemeklerde, balık ve tavuk yemeklerinde kullanılır. Sapları soyularak barbekü şişi olarak da kullanılabilir.

Ayrıca çiçekleri salata ve yemeklerin süslemesinde de kullanılmaktadır. Esas kökeni Akdeniz Bölgesidir ve çok eskiden beri kültürü yapılmaktadır. Daima yeşil kalan çalı şeklinde bir bitkidir.

Doğada yabani formlarına da rastlanır. Çok fazla uçucu yağ içerir. Cineol, Kafur, Borneol, Borrylacetat ve Piment maddeleri içermektedir. Hazım sistemini uyarıcı, safrayı artırıcı, kas ağrılarını azaltıcı etkisi vardır. Gıda, baharat, parfümeri, aromaterapi ve kozmetik sanayinde kullanımı oldukça yaygındır.

BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı: 
Kalori (kcal) 131
Toplam yağ 6 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 26 mg
Potasyum 668 mg
Karbonhidrat 21 g
Diyet Lifi 14 g
Protein 3,3 g
A Vitamini 2.924 IU C Vitamini 21,8 mg
Kalsiyum 317 mg Demir 6,7 mg
D Vitamini 0 IU B6 Vitamini 0,3 mg
B12 vitamini 0 µg Magnezyum 91 mg
Faydaları

Zihni açar, guatra, kalp ve damar hastalıklarına, kanı temizleye ve uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur. Kaynatılarak demlenmesi sonucunda elde edilen su ile saçların yıkanması saçlara sağlık ve parlaklık verir.

Kilo vermek isteyenler tarafından da yine demlenerek çayının içilmesi iştahı keserek fazla yemek yemenin önüne geçer. Kozmetik sektöründe de kendisine yer bulan biberiye cildin yenilenmesi, sivilcelerin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Cevap Yazın